Штучні водойми
Сьогодні риболовля вже не є необхідністю. Стародавнє заняття перетворилося на хобі, справжнє захоплення багатьох людей, яке носить швидше спортивний інтерес. Рибалка – це насолода самим процесом; людина, сидячи з вудкою в руках на березі річки, отримує задоволення вже від того, що контролює найменший рух поплавця й відчуває себе справжнім мисливцем.
Водойма для риболовлі може мати будь-яку форму. На його дні можна розташувати пні, корчі та інші укриття для риб. Поруч зі ставком – рибальські місця для сидіння, помости, водоспади, струмки та інше. На роль основних жителів підійдуть карась, короп, щука, форель, осетрові. Рослини – прибережні, з плаваючим листям та болотні.
Проте з власного ставку можна отримати й фінансову вигоду. Зробити рибництво прибутковим можна, якщо грамотно розв’язувати питання будівництва та експлуатації таких об”єктів як штучні ставки для розведення риби. Завдання при цьому стоять суто практичні: у рибному ставку повинен підтримуватися постійний рівень води, надійно зберігатися здорове і чисте середовище для зростання та життєдіяльності риб, а вилов риби має бути простим та зручним.
Отже, ми тепер знаємо, як збудувати заплавні ставки. Незʼясованим залишається лише питання про розміри ставків, їх глибину та деякі інші характеристики. Параметри ставків залежать від призначення. За вищевказані ставки поділяються на категорії. У спеціалізованому повносистемному рибному господарстві, тобто. такому, де містять своє стадо виробників та вирощують рибу від ікринки до товарної маси, розрізняють такі категорії ставків:
- Головний ставок. Служить джерелом водопостачання та для запасу води. Іноді у ньому вирощують товарну рибу чи посадковий матеріал. Використовується цілий рік.
- Нерестовий. Використовується в травні-червні для нересту виробників та отримання личинок риб.
- Мальковий. Служить для підрощування личинок до стадії малька (маленької рибки, що сформувалася) масою 0, 1 – 1, 0 г. Період використання – 20 – 30 днів у травні – червні.
- Виростні. Вони вирощують цьоголіток ( тобто риб цього літа, до нормативної маси 25-30 р період з травня до жовтня).
Зимувальні ставки. Служать для утримання мальку та виробників узимку. Час використання в середній смузі Росії – з жовтня до квітня. - Нагульні. Служать вирощування товарної риби. Зариблять їх річниками (що перезимували) навесні, найчастіше у квітні. Товарну рибу виловлюють у вересні-листопаді.
- Літнематочні. Вони містять маточне і ремонтне поголів”я. Виробники – це статевозрілі особини, а ремонт – риби, відібрані за рядом показників як майбутні виробники, але ще не досягли статевої зрілості. Час використання цієї категорії ставків із квітня по жовтень.
- Садки. Ставки невеликої площі, у яких перетримують товарну рибу з осені до весни для подовження термінів реалізації риби.
- Ізоляторні. Служать утримання хворих риб. Можуть використовуватися цілий рік.
- Карантинні. Використовуються утримання завезеної з інших господарств риби.
Технології створення ставків для розведення риби власноруч.
Щоб побудувати власний ставок для розведення риби потрібно спочатку визначитися з технологією. При виборі способу реалізації гарно було б підрахувати свій бюджет та час який ви будете спроможні приділити догляду за водоймою. Пропонуємо вам коротко ознайомитись із найрозповсюдженішими технологіями, які використовуються для даної справи.
Використання поліхлорвінілової плівки
Щоб створити водойму з плівки ПВХ, перше, що потрібно зробити, це вибрати матеріал. Він має бути досить щільним – 2-3 мм. Дешевше коштуватиме чорна плівка. Значення має і розмір матеріалу – це має бути один великий або кілька великих шматків, які потрібно з’єднати.
Перевага плівки полягає в тому, що цей матеріал дуже гнучкий, йому набагато легше надати необхідної форми. Також слід уникати надмірних згинів. Варто не робити кути менш як 120 градусів, оскільки це може спричинити додаткове забруднення водойми.
На дні викопаного ставка слід зробити піщану подушку. Достатньо 10-сантиметрового шару піску. Стінки водойми слід вирівняти – з них не повинні стирчати гострі камені, коріння та будь-які інші предмети, що будуть шкодити плівці.
Без бетонування
Такий варіант можна використовувати, якщо ґрунт перезволожений, а ґрунтові води розташовуються високо.
Спочатку розмітимо межі майбутньої водойми та копаємо заглиблення потрібної глибини та розмірів. Необхідно організувати земляну греблю. Насипати її треба по всій довжині шарами по 15-20 см і ретельно утрамбовувати. Гребля повинна бути вищою за рівень води у водоймі на пів метра. Торець греблі повинен огинатися канавою, що відводить паводок.
З бетонуванням
Такий варіант штучного водоймища привабливий високим терміном служби, але для його виконання знадобиться багато часу та сил:
Суміш для бетонування краще робити самостійно. Подача з машини доречна при організації великих водойм, оскільки бетону буде дуже багато.
Створення штучного ставка з бетонуванням здійснюється за таким алгоритмом:
Розмітка меж. Форму майбутнього водоймища можна вибрати будь-яку, але з урахуванням особливостей майбутньої роботи – різкі вигини виконати буде вкрай проблематично.
Котлован. На цьому етапі слід враховувати, що шар бетону займає певне місце, тому місткість водойми буде меншою. Важливо дотримуватися куту нахилу бічних поверхонь – він повинен становити 20 градусів.
Зібрати все сміття, коріння дерев та інші предмети що можуть ускладнити .
Пластик
Такий варіант облаштування штучного ставка є досить зручним та простим у реалізації. Проблеми полягають лише у пошуку місткості відповідного розміру. Зазвичай, вони невеликі, як для рибництва. Колір та форми можна вибирати будь-які. На замовлення можна зробити конструкцію будь-якого дизайну, а пластик має бути достатньо міцним.
Крім пластикової місткості для створення штучного ставка знадобиться лопата та трубки. Необхідно намітити на вибраній ділянці кордону і вирити заглиблення відповідної форми та розміру. Рекомендується зробити припуск з кожного боку по 6 см.
У викопаному котловані необхідно зробити отвори для трубок. Вставляти їх слід після встановлення каркаса. Вільний простір між пластиковою місткістю та ґрунтом треба щільно засипати землею.
Якщо ґрунт досить мʼякий, то після підготовки відповідного котловану рекомендується його утрамбувати. Проміжки між каркасом та ґрунтом треба засипати щільно, щоб пластик не деформувався, коли місткість буде заповнена водою.