Установки замкнутого водопостачання
В останні роки світова спільнота дедалі частіше виявляє занепокоєння нестачею продовольства у світі. Шляхи розв’язання цієї проблеми пропонуються різні, аж до виробництва синтетичних харчових продуктів. Проте не варто будувати такі складні та неоднозначні плани, адже забезпечити населення, наприклад, рибною продукцією сьогодні цілком реально, вважають рибники. Для цього необхідно перейти на товарне вирощування риби — індустріальну аквакультуру.
Розведення риби в УЗВ — прибутковий бізнес, особливо в умовах необхідного імпортозаміщення. У статті ми розморимо особливості використання цих установок.
Обіг води в УЗВ
Під «установками замкнутого водопостачання» розуміють повну регенерацію та використання води будь-яку кількість разів для водопостачання басейнів (рибоводних ємностей).
При цьому в УЗВ здійснюється: очищення води від забруднень у процесі вирощування риби (органіка); підтримка належного санітарного стану води на безпечному для риб рівні; відновлення як хімічного, і газового режиму води; забезпечується температура для отримання максимального ефекту від вирощування риби в УЗВ.
В УЗВ потреба у свіжій воді виявляється відходів, що видаляються з УЗВ — рибоводного осаду, втратами води на випаровування в установці замкнутого водопостачання, на протікання в обладнанні та на інші цілі, не пов’язані з якістю води: заповнення ємностей для транспортування риби тощо.
Біологічна регенерація води в УЗВ
При використанні УЗВ для розведення риби – осетрів, кларієвого сома, форелі, судака, річкового вугра або тиляпії – основним процесом біологічної регенерації за хімічним складом води виступає звільнення води, що обертається в УЗВ, від основного компонента – з’єднань накопичується в системі замкнутого водопостачання при життєдіяльності риби, що розводиться в УЗВ. При аеробному біологічному очищенні здійснюється переклад азоту органічних сполук, що містяться в УЗВ у не з’їдених, розчинених кормах і у вигляді екскрементів в амонійний азот, переклад амонійного азоту в неорганічній формі, який з’являється в процесі розкладання забруднень і виділяється вирощується рибою через нирки, жабри шкірні покриви, нітритну форму, а потім нітратну. Етапи перетворення азоту виробляються різними групами мікробного населення біологічної плівки обладнання біологічної очистки. Це фінішний процес аеробного перетворення азотних сполук. На замітку. Для отримання ікри в УЗВ доцільно і краще вирощувати бестера, який швидше дозріває для дачі чорної ікри. Перший раз самка бестера дає ікри не більше семи відсотків своєї ваги, далі вихід ікри зростає до 20% Звичайний осетр дає вдвічі менше чорної ікри.
Далі перетворення нітратів на вільний азот (газ) здійснюється анаеробними бактеріями при обмеженні надходження кисню. Цей процес носить назву денітрифікація, і виконується в денітрифікаторах. При цьому потрібна підтримка енергетичного живлення бактерій подачею в систему етанолу та меляси. Газоподібний азот виводиться з УЗВ у навколишню атмосферу.
Повносистемна установка замкнутого водопостачання
Повносистемні УЗВ для вирощування риби не набули поширення у промисловому виробництві риби, т.к. при процесах денітрифікації необхідне дотримання умов стабільного використання устаткування УЗВ. Процеси денітрифікації проходять за різними схемами, у переважній кількості яких відбувається утворення мають отруйних кінцевих продуктів, що мають різкий запах. Навіть при невеликому відхиленні від режиму роботи денітрифікаторів в установках замкнутого водопостачання, ці речовини зазвичай призводять до загибелі всієї риби, що розводиться. Денітрифікація складна в управлінні та не дає повної гарантії за результатом роботи УЗВ.
Інші замкнуті системи з вирощування риби, в яких відсутній процес кінцевої анаеробної денітрифікації води, що обертається, не можуть називатися УЗВ. Вони процес переробки азотних сполук завершується на стадії нітратів. Зменшення їх вмісту рівня, безпечного для риби, здійснюється шляхом розведення з допомогою надходження в УЗВ проточної води. У цьому відбувається видалення частини оборотної води, має підвищений вміст нітратів.
Системи оборотного водопостачання в УЗВ для вирощування риби
Проте системи оборотного водопостачання з біологічним очищенням води, які не мають денітрифікаторів, називають УЗВ. Загальноприйнято установками замкнутого водопостачання називати системи, у яких поповнення свіжої води вбирається у добу рівня 30 відсотків обсягу оборотної води. А пов’язано це з тим, що термін сприяє більш легкому отриманню дозвільної документації проектів, що вводяться з органами влади. Але треба розуміти важливу різницю – в УЗВ для розведення риби здійснюється регенерація всієї оборотної води по сполуках азоту, а при підживленні усуваються лише незворотні механічні втрати. Подібні системи функціонують у безстічному режимі.
В УЗВ з розведення риби тільки з біологічним аеробним очищенням перетворення азотних сполук закінчується на стадії нітратів. Потрібно розуміти, що у рекламних матеріалах з УЗВ показники рівня заміни води на рівні 5 – 10 відсотків на добу не зовсім коректні. Рівень підживлення безпосередньо залежить від навантаження установки по внесенню кормів, і чим більше це навантаження (або чим вище щільність вмісту в УЗВ риби), тим нітрати швидше накопичуються, і тим більше підживлення води потрібно. Одна система УЗВ може працювати як за 5, і 20 відсотків підживлення – все залежить від навантаження неї.
Показники продуктивності УЗВ
Продуктивність риби в УЗВ При розведенні в УЗВ сибірського (ленського) осетра райдужної форелі від початкової маси в 3 грами за 12 місяців риби досягають маси в 1,5 кг. Для досягнення подібної ваги при ставковому розведенні необхідно 2,5 – 3 роки. При вирощуванні кларієвого (африканського) сома від його зариблення в УЗВ (маса малька 3 гр) до досягнення ваги 1,2 кілограма проходить 6 місяців, у природних умовах кларієвий сом у нашій країні не росте. Річковий (європейський) вугор, судак набирають вагу в УЗВ від 1 грам до 350 гр за 1 рік. Тіляпія, що розводиться в установках замкнутого водопостачання, за рік набирає вагу 700 грам.
В УЗВ можна отримувати з квадратного метра використовуваної площі від одного центнера до 1,5 тонни риби на рік.