Зариблення водойми
Метою зариблення водойми – природної або штучної – в кінцевому підсумку є запуск до неї риби у створені попередньо умови для комфортного існування та подальшого розмноження особин. Тож, перш ніж наш став прийме до себе нових мешканців, ми маємо пройти певні етапи підготовки для цього та дотримуватися деяких правил.
- Зариблювана водойма повинна бути спускною або добре обновлюваною звичайними знаряддями лову – неводами, мареннями, волокушами, мережами.
- Не можна запустити у ставок будь-яку кількість хвостатих особин: обсяг риби має бути вірно розрахований й таким чином, щоб у підготовленому вже середовищі її існування не було дискомфортним.
- Ще на етапі підготовки варто з’ясувати, які рослини у ставу підходять для того виду риб, який ви плануєте розводити. Адже якщо ви вгадаєте вподобання своїх підопічних, то ризикуєте в недалекому майбутньому залишитися з “лисим” ставком та його мешканцями, що голодують.
- Треба брати до уваги певні особливості, властиві зарибленню молодого та старого ставів: в обох випадках будуть відмінності.
- Риба дуже швидко розмножується, особливо, якщо не запускати у ставок хижі види
Це лише кілька основних моментів, які доречно детально вивчити перед тим, як перейти до зариблення ставка. Якщо маємо у своєму розпорядженні достатньо часу для теоретичної та практичної підготовки, то, звичайно, можна взятися за справу самому. Якщо ж ви не бажаєте ризикувати і хочете отримати бажаний результат вже з першої спроби, – краще пошукати компанію, яка спеціалізується на цьому, або, принаймні, довіритися фахівцеві із зариблення, який має досвід, знання та навички у цій справі.
Як зарибити ставок своїми силами?
Оптимальним співвідношенням обсягу води до кількості риби, чи правило, вважається 1000 л води / 1 кг особин. За таких умов риба комфортно почуватиметься, їй вистачатиме кисню та харчування.
Прісноводна риба не вибаглива у догляді. Вона може успішно існувати, рости та розмножуватись у невеликій водоймі без установки аератора та фільтрів для води. Грошові та фізичні витрати на обслуговування такого ставка будуть мінімальними, якщо налагодити збалансовану екосистему.
Ставки поділяють на молоді та сформовані (або їх ще називають старими).
Молодими вважаються водоймища, наповнені водою менш як трьох років тому. В них ще відбувається замулення дна та зростання нових видів водоростей.
Запускати рибу в молоді ставки – справа ризикова, тому що навколишнє середовище може негативно вплинути на імунну систему риб. Пояснюється це тим, що у перші три роки після наповнення ставу водою його екосистема не є збалансованою. Тож ризик ураження вірусними захворюваннями та іншими мешканців водоймища дуже високий.
Щоб обійти можливість виникнення такої проблеми, можна спершу запустити у ставок невелику кількість рибин. При цьому краще не віддавати перевагу якомусь одному різновиду тварин, а заселити до водойми кілька видів риби. Оскільки захворювання не передаються від одного виду до іншого, ми мінімізуємо можливе загальне зараження та з”ясуємо, який із запущених видів буде більш життєздатним у нашій водоймі.
У невеликий молодий ставок запускають рибу із розрахунку 10 г ваги на 1 кв м площі водойми. Зариблення проводять восени.
Щорічний приріст поголів”я золотистого коропа, наприклад, становить близько 30%. Тож за три роки у вашому ставку з”явиться велика кількість особин і збалансується екосистема.
Ставки віком більш як три років вважаються сформованими або старими. У них вже сформувалась стала екосистема, накопичився певний обсяг кормового ресурсу для майбутніх поселенців. Тож, у порівнянні з молодими водоймами, неприємних сюрпризів з хворобами та харчуванням на порядок поменшає.
Скільки і якої риби можна запускати до старого ставка?
Якщо рослинність у водоймі займає понад 25% площі водної поверхні, а глибина ставу становить близько 4,5 м, то можна запустити великих карасів. Кількість особин розраховують, виходячи зі співвідношення 30 г ваги на 1 кв м площі водойми.
Також треба мати на увазі такий момент. Якщо ви щороку виловлюватимете 30% поголів”я, то екосистема сформованого ставка залишиться в рівновазі. Якщо не дотримуватись такого розрахунку – поголів”я почне дрібніти. Перенаселення ставка призведе до «зацвітання» води, ослаблення імунітету особин та ураження поголів”я різними захворюваннями.
Як запускати рибу у став?
Для цього необхідно:
- Взяти воду з вашої водойми й приготувати сольовий розчин (1 столова ложка кухонної солі на 1 літр води).
- Занурити рибу у цей розчин на 3 хвилини. Це необхідно для знезараження новачків і є необхідним профілактичним заходом.
- Заселити нових мешканців до водойми.